« Úvod | Most »

Betlém

Vánoce se blíží a tak by bylo třeba pomale oprášit vánoční ozdoby, zkontrolovat jak svítí světýlka, poopravit figurky do betléma.....

betlém 05
Mám tu pro vás jeden docela dobrý nápad jak udělat originální betlém. Tento nápad jsem viděla zrealizovaný v Polsku. Byl podstatně větší než co jsem vytvářela u nás, ale i tak si myslím, že svoje kouzlo měl. Není to vůbec těžké. Je třeba mít jen zásobu podobných panenek, plyšáků, balící papír, polystiren, světýlka a vlastně všeho co bychom chtěli v betlémě mít.

Nezapomeňme však na to, že málo někdy znamená mnoho, mohou totiž vyniknout detaily. A zásadně se vyhýbám používání umělin. K dotvoření používám suchou trávu, slámu, mech, písek....

betlém 09

Jak postupovat?

Panenky
různé látky, bílé plátno, vařečky, gumky
Ty nám zaberou asi nejvíce času. K tomu aby stály je potřeba mít stejný počet vařeček a větší počet gumiček.Aby betlémek měl svoje kouzlo je dobré aby všechny panenky měly jednoduché bílé šaty až po zem, které zakrývají jednoduchou konstrukci, která umožňuje jejich stání. Na nich pak může být kus jednobarevné nebo vícebarevné látky, vesta z kožešiny, na hlavě turban viz. galerie.

Jeskyně
polystiren, pájka nebo nůž, špejle, tempery, štětec
Ježíšek se narodil v chudé stáji proto i jeskyně s polystirenu by měla mít doplňky ze slámy nebo sena. Blok polystirenu rozřezáváme pájkou nebo nožen. Potřebujeme jeden velký díl na střechu, jeden ještě větší jako podlahu a čtyři užší pásy, které budou naznačovat stěny. Betlémek můžeme pomalovat temperami. všechny díly pospojujeme špejlemi. Pokud budeme dělat kolem skály používáme zmačkaný balící papít a špendlíky.

Skály
balící papír, špendlíky, rýsováčky
pokud vyrábíme malý betlémek, kde skály tvoří jen drobnou dekoraci, stáčí papír jen pomačkat a přišpendlit ho např. ke stáji. Pokud jsme se rozhodli pro skály větší je dobré vytvořit si pro ně konstrukci z latěk do kterých je pak připevňujeme rýsováčky. Dbáme přitom na to, abychom papír moc nenatahovali a on nám tak držel pěkný tvar.

02.12.2008 22:04:36 | Autor: zdislava | stálý odkaz
<< úvod

TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se